» Paříž » Obyvatelstvo

Obyvatelstvo

Paříž je hlavní město Francouzské republiky, sídlo prezidenta, vlády a obou komor francouzského parlamentu. Leží v severní Francii v oblasti Ile de France. Historické jádro Paříže od Montmartru až po Montparnasse měří okolo 20 km2 a žije zde asi 500 000 lidí. Expanzí města vznikla městská oblast, ve které na 105,4 km2 žije asi 2 085 000 obyvatel. Paříž se stále rozrůstá a dnes má Velká Paříž se svými předměstími a rozlohou 1800 km2 okolo 10 miliónů obyvatel. Z mnohých mezinárodních organizací, které mají v Paříži své sídlo nebo zastupitelstvo, jsou nejznámější tři: od r. 1946 tu má svoje stálé sídlo UNESCO, sekretariát Organizace pro Hospodářskou spolupráci a rozvoj a Evropská centrála národních kriminálních policií INTERPOL. Nejvyšším bodem Paříže je Montmartre (129 metrů).

V Paříži se koncentruje Francie. Zde, na 2,2% území žije 18,8% francouzského obyvatelstva. Počet obyvatel na vlastním území města však neustále klesá, protože především v centru byly zbourány přestárlé budovy a na jejich místě se postavilo jen málo a drahých nových bytů. Naproti tomu počet obyvatel v přilehlých departmentech stoupá o 3 - 4% ročně. Podíl zahraničních zaměstnanců je 12%. Na prvním místě jsou Alžířané, po nich Portugalci a Španělé. Paříž je i městem azylantů a utečenců ze všech zemí světa. Velké množství jich přišlo z Jižní Ameriky a Indočíny.

V 60. letech začala v Paříži velká sanační vlna, vše, co bylo staré, se zbouralo - bez ohledu na to, zda to bylo nutné, nebo ne - a bylo nahrazeno betonovými kvádry úřadů a obytných domů. Největší sanační projekt poslední doby se začal realizovat v r. 1985 v Paříži - Východ. Bylo zapotřebí zvýšit kvalitu bydlení více než 1 miliónu obyvatel a také úroveň pracovního prostředí, neboť právě v této oblasti se nachází třetina všech pracovních míst v Paříže. Ve starších domech se restauruje 10 000 bytů, staví se 20 000 bytů nových, vysadilo se 45 ha zelených ploch, zřizuje se 30 dětských jeslí a 50 základních škol. Na úřady se naplánovala zhruba rozloha 300 000 m2, na průmysl 200 000 m2.

Paříž je sídlem arcibiskupa a má 94 katolických obcí. Kromě toho je zde 15 řeckých a ruských ortodoxních církví a 7 synagog. Více než 50 000 muslimských věřících má k dispozici dvě mešity.

I když význam pařížského svobodného přístavu klesl, zůstal nejdůležitějším vnitrozemským přístavem ve Francii. Státní letecká společnost Aéroports de Paris obhospodařuje tři pařížská letiště: Orly na jihu, Le Bourget a Roissy-Charles de Gaulle na severu. Celkem jsou v pořadí evropských letišť na druhém místě, za Londýnem a před Frankfurtem. Paříž je mezinárodním dopravním uzlem. Dopravu zajišťují dvě velké společnosti. Přepraví více než 10 miliónů lidí. Státní železniční společnost SNCF přepraví ročně více než 83 miliónů cestujících v dálkové přepravě a více jak 500 miliónů osob v příměstské dopravě. Polostátní RATP přepraví ročně více jak 1.9 miliard cestujících metrem a téměř miliardu autobusy. Rychlodráhu RER každoročně využije 240 miliónů cestujících. Síť metra s 15 linkami má nejdelší trať dlouhou 22,1 km a nejkratší 1,3 km. Téměř všechny francouzské dálnice začínají nebo končí v Paříži nebo před Paříží. Vedou do Německa, Belgie, jižní a jihozápadní Francie a na západ směrem k Atlantskému oceánu. Všechny příjezdy na dálnice a výjezdy jsou na Blv. Péripherique Exterieur, okružní dálnici, která obepíná celou Paříž šesti až deseti dopravními pásy.

Region Paříž zaměstnává více než 4.5 miliónu lidí. Už tradičním odvětvím je v Paříži elektronika, jemná mechanika, dřevařský, textilní, farmaceutický, chemický a automobilový průmysl. Na pořádání veletrhů a výstav jsou k dispozici čtyři výstavní centra. Kromě burzy cenných papírů je zde ještě obchodní burza. Od doby, kdy byly tržnice v centru Paříže zrušeny v r. 1969, leží "břicho Paříže" mimo město, na jižním předměstí Rungis na rozloze asi 600 ha. Odtud dostává město a celá Velká Paříž denně tisíce tun čerstvého ovoce a zeleniny, maso a jiné potraviny. V Rungis je uloženo 25 miliónů hektolitrů vína, z toho 6 miliónů pro Paříž. Každoročně sem přijde více než 12 000 obchodníků, kteří odeberou přibližně 2.5 miliónu tun zboží o celkovém objemu cca 45 miliard franků.

© 2006 Paříž-památky.cz: Pravý břeh - Levý břeh - Versailles - [mapa webu]