» Paříž » Pravý břeh » La Défense

La Défense

La Défense

Za své jméno vděčí Défense (obrana) památníku Obrany Paříže v r. 1871 od sochaře Barriase. Výstavba této oživené obchodní čtvrti podle zcela nové koncepce byla nejpozoruhodnějším a nejodvážnějším počinem francouzské poválečné architektury. Výstavba začla v r. 1958 na ploše přibližně 800 ha. Obchodní čtvrť vznikla z obou stran osy, jež je prodloužením mostu Neuilly, a na niž se napojují silnice N 13 a N 192, takže z ní činí jednu z nejpřetíženějších tepen Francie. Aby se zamezilo dalšímu přetěžování čtvrti, je Défense ohromnou pěší zónou na betonové desce o délce 1 200 m, která terasovitě vede až k Seině. Po obou stranách této „promenády“ jsou zajímavé budovy na různých úrovních lemované podivuhodnými sochami. Pod povrchem jsou zřízeny podzemní silnice, dráha metra, nádraží (RER, autobus, vlak), parkoviště, suterénní podlaží mrakodrapů. Défense je stále považována za jakousi stavební raritu, takže ji navštěvují turisté i odborníci z celého světa. Na betonové desce kryjící podzemní svět se tyčí mrakodrapy. Nejvyšší má 45 podlaží. Od r. 1964, kdy zde byl dál do užívání objekt Esso, tu bylo postaveno 47 budov, v nichž kanceláře zabírají více než 2/3 z celkové plochy 2 100 000 m2. Sídlí tu více než 400 společností. V r. 1988 pracovalo v Défense přes 70 tisíc zaměstnanců. Obytné místnosti jsou převážně v „nízkých“ budovách, s výjimkou mrakodrapu Elf, Défense 2000 a Gambetta. Mezi domy se nacházejí různá zařízení pro sport a volný čas. Obchodní středisko Défense je největší v Evropě a zabírá plochu 120 000 m2.

La Grande Arche (Velká archa)

Vznikla v r. 1989 je zdejší nejpřitažlivější pozoruhodností. Dílo dánského architekta Otto von Spreckelsena, obrovský betonový oblouk (spíše kostka) pokrytý sklem a carrarským bílým mmramorem, je 105 m vysoké a váha se odhaduje na 300 tisíc tun. Spočívá na 12 pilířích zakotvených pod zemí. I když tento nový "Vítězný oblouk" z dálky nevypadá tak mohutně, skutečností je, že by se pod oblouk vešla katedrála Notre-Dame. Pod klenbou jsou zajímavým způsobem zavěšeny panoramatické výtahy.

Archa však není pouze vyhlídkovým místem, jsou v ní umístěny kanceláře - v jižním pilíři francouzského ministerstva výstavby a dopravy, severní pilíř patří několika mezinárodním společnostem a na vrcholu sídlí Mezinárodní nadace pro lidská práva, která byla - stejně jako Velká archa - zřízena u příležitosti 200. výročí Velké francouzské revoluce. Vnitřní výzdoba pilířů na je na téma jazyky a komunikace.

Palais de la Défense (Palác obrany)

je jednou z nejslavnějších a zároveň nejstarších (1958) staveb v Défense; nazývá se také Palác Národního střediska pro průmysl a techniku) podle účelu, jemuž slouží. Stavba je pozoruhodná také svými rozměry (80 tisíc m2) a odvážností koncepce. Jde o světový rekord v nosnosti materiálu - betonová klenba ve tvaru obrácené mušle spočívá pouze na třech pevných bodech tvořících vrcholy trojúhelníku. Budova napřed sloužila k pořádání velkých obchodních akcí a později se stala obchodním zařízením s množstvím kanceláří, poslucháren, konferenčních místností, hotelů, výstavních síní věnovaných novým technologiím.

Fiat

Mrakodrap se svými 45 podlažími a 178 m výšky je spolu s mrakodrapem Elf nejvyšší budovou v Défense. Stavba byla dokončena v r. 1974. Betonová konstrukce pokrytá leštěnou žulou je pozoruhodným zážitkem hlavně v noci, kdy je osvětlena.

Elf

Vypíná se vedle mrakodrapu Fiat a má stejnou výšku. Komplex tvoří tři budovy o nestejné výšce.

Fontána Agam

Nabízí jedinečný pohled na hru vody, světla a hudby (st, so, ne v 15 h, v létě pá, so ve 22,30 h).

Manhattan

Mrakodrap patří k jedné z nejoriginálnějších staveb v Défense. Mrakodrap působí navzdory obrovské mase - snad díky četným křivkám - velmi vzletným dojmem.

GAN

Zelená budova Společnosti pro národní pojištění má půdorys v podobě řeckého kříže a výšku 166 m.

Roussel-Hoechst

Byl prvním mrakodrapem vybudovaným ve čtvrti Défense (1967).

Quatre Temps (Obchodní středisko Čtyři roční doby)

V jeho prostorách jsou na dvou podlažích obchodní domy a více než 200 specializovaných prodejen, dále kina a restaurace. Před střediskem se tyčí monumentální skulptura od Miróa, již tvoří dvě postavy velmi nápadných barev.

© 2006 Paříž-památky.cz: Pravý břeh - Levý břeh - Versailles - [mapa webu]